08 marca 2022

Feminizam

Ovaj tekst je uglavnom za muškarce. Muškarci dali jeste feministi ??

Istina je da nisam sociologinja ni psihologinja, ali znam definiciju riječi feminizam i danas bih vas htjela malo više upoznati s njime jer sam primijetila da ga se ponekad pogrešno shvaća.

 

Počnimo od onoga što feminizam definitivno nije:

- nije ženska borba za ravnopravnom podjelom svih kućnih dužnosti,

- nije stav da muškarac treba preuzeti svo skrbništvo nad djetetom ili brigu oko kuće,

- nije stav da su žene bolje, pametnije ili inteligentnije od muškaraca,

- feminizam ne podrazumijeva posebne privilegije za žene,

- feminizam ne osuđuje muški rod, ne želi ga zamijeniti ni diskriminirati.

 

Ukratko, feminizam su jednaka prava. To je stav da žene kao stvorenja imaju jednaka prava na život, razvoj, rad, naknadu, zdravlje itd. kao muškarci. Nema više ili manje prava. Točka.

 

 

Također, u ovom kontekstu, probajte si odgovoriti na pitanje jeste li za ravnopravnost i jeste li feminist/ica?

Iskreno, nadam se da će svi odgovori biti potvrdni.

Ako s obzirom na potonje objašnjenje odgovorite na ovo pitanje negativno - nisam za ravnopravnost / nisam feminist/ica, to znači da smatrate da žena za isti posao, npr. prodavačica u trgovini, treba primati drugačiju plaću od muškarca; uz pretpostavku da ženama ne bi trebalo biti dopušteno glasati, da žena mora sjediti kod kuće s djecom, čak i ako želi napredovati ili se vratiti na posao, da žena nema pravo posjedovati imovinu i tako dalje i tako dalje.

Mislim da bi danas u ovoj europskoj zemlji to bilo prilično šokantno.

 

Ako se sad s ponosom nazivate feministima - drago mi :D

 

Unatoč tome što sam možda otklonila sve nedoumice i, nadam se, dijelimo isto mišljenje oko ravnopravnosti. U našoj kulturi, kako hrvatskoj tako i mojoj poljskoj, imamo dosta relikata patrijarhata. U većini slučajeva ih ni ne zamjećujemo, a neki ih smatraju sasvim normalnim stvarima.

Stoga smatram da je vrijedno razgovarati, osvijestiti pojedinačne situacije i podvrgnuti ih novim opažanjima i zaključcima.

 

Želim reći još nekoliko riječi o temi doma i odgoja. Ovo je najaktualnija tema kada se promatraju trendovi i napredak po ovom pitanju u Europi.

 

U duhu feminizma, partneri su u svakom pogledu ravnopravni i na njima je da odluče koja će pravila života uspostaviti među sobom. Nema ništa kontradiktorno u tome da žena preuzme kućanske obveze i veći dio djetetovog odgoja (u ekstremnim slučajevima), sve dok to odgovara objema stranama. U takvoj situaciji, međutim, treba imati na umu da je to posao s punim radnim vremenom. Štoviše, da može biti vrlo naporan i zahtjevan te bez materijalne naknade. Dakle, prihod u kućni budžet u ovoj situaciji jednog partnera treba podrazumijevati  kao  prihod oba partnera. Niti jedan muškarac ne bi mogao raditi isti posao kada bi istovremeno morao čuvati dijete i brinuti za kuću. Treba voditi računa o zdravstvenom osiguranju i razmisliti o dobrovoljnom mirovinskom osiguranju za one koji preuzimaju ’’nevidljivi’’ posao.

Nakon prvog posla, odmah slijedi još jedan – kod kuće.

 

Kada se muškarac vrati kući nakon normalnog posla i automatski ne obrati pažnju na nijedan kućni zadatak to nije u redu. Treba znati da kucne i odgojne obaveze znaju trajati i 12 sati dnevno ponekad, pa nakon Prvih 8 sati ostaje Jos popodne i večer , posao oko suda, kuhanja i djeca. A posao kucne je może biti jednako ili vise naporne nego ured.

 

Nema ništa loše u tome da se uloge zamijene pa da muškarac ostane kod kuće s djetetom i on da otkaz. Tada on preuzima taj ’’nevidljivi posao’’

U tom slucaju čula sam izravno od žena i majkida  da žene  nakon normalnog posla automatski i ne razmišljajući jesu li umorne ili nisu jure kući na drugi, kućni posao. Nerijetko osjećajući se krivom i želeći nadoknaditi sve. Očito, ovdje postoji problem s feminističke točke gledišta.

Feminizam pokušava osvijestiti tako podcijenjenu situaciju koja se događa automatski. Situaciju u kojoj se od żene traži  da osjeća intrinzičnu dužnost da se nakon posla brine o kući, da se ne dopusca da ima nekie  drugije aktivnosti jer sigurno se želi pobrinuti za dijete koje joj je nedostajalo i da muškarac nakon posla treba odmoriti.

 

Ovo je dobro mjesto za svjesno promišljanje oba partnera, za  nježnost i postovanjejedno prema drugome, za osvještavanje situacije, mjesto za razumijevanje, razgovor i pronalaženje kvalitetnog zajedničkog rješenja

 

 

Na kraju, tu je i naš patrijarhalni Google translate:

U poljskom jeziku završetak –łam uz glagole znači prošlo vrijeme u prvom licu, ženskog roda, a završetak –łem, prošlo vrijeme u prvom licu muškog roda.

Dakle, može se vidjeti da Google translate kuhanje pripisuje ženama, a svim ostalim glagolima pripisuje muški oblik.

 

Žene i muškarci, budimo pozorni i, unutar naših mogućnosti, prokažimo manifestacije nejednakosti.

 

  1. pl
  2. en