Ovo je vrlo često pitanje. Kako to često biva, teško je odgovoriti jednom rečenicom.
Podsjećajući na moj prethodni članak – nejednako vrijeme učenja još je jedna razlika između windsurfinga i kitesurfinga.
U kitesurfingu možete pretpostaviti da ćete nakon 4-5 dana (10 sati, tj. IKO I + II) moći surfati. Prvih dana nećete vidjeti dasku, a 3.-4. dan jedrit ćete svojim prvim zmajem. Naravno, kasnije će biti i puno mogućnosti za razvoj, ali ovih deset sati omogućit će vam da budete prilično samostalni kitesurfer.
Kad je riječ o jedrenju na dasci, stvari su malo drukčije – prve metre ćete prijeći u prvom satu treninga. Što više sati, više učite. Ne postoji niža granica za broj sati koja ovdje ima smisla. Već prvi sat pružit će vam puno zabave i osjetit ćete što je zapravo jedrenje na dasci. U sljedećim satima sve više ćete preuzimati kontrolu nad opremom i smjerom svoga jedrenja.
preporučamo paket od tri sata (u kombinaciji 1,5 sat pa pauza i ponovo 1,5 sat). Ovisno o uvjetima na moru i vašoj tjelesnoj spremnosti, vaše tijelo će ovaj trening osjetiti nježnije ili intenzivnije, ali tri sata su savršeno prihvatljiva za većinu ljudi.
nekoliko dana zaredom, 1,5 ili 2 sata dnevno. Najčešće birani individualni paket u našoj školi je pet sati treninga s instruktorom + tri sata individualnog jedrenja (najam opreme). U slučaju grupnog treninga, najbolje je odabrati duži paket, npr. 10 sati (5 dana x 2 h). Na grupnom treningu fokus instruktora je podijeljen na sve polaznike, iako to također pruža mogućnost da neko vrijeme ostanete sami sa sobom i usredotočite se na svaki pokret.
- upoznavanje opreme za jedrenje na dasci
- učenje osnovnih principa ravnoteže na dasci
- učenje kako pravilno izvući jedro iz vode
- vježbanje jedrenja
- stjecanje vještina orijentacije u vodenom prostoru
- okreti na dasce
- tackanje.
Nakon završenog osnovnog paketa moći ćete samostalno ponavljati i prakticirati svoje stečene vještine na moru. Svaki sat jedrenja je vrijedan, svakim satom učite više o moru u različitim situacijama, bolje upoznajete opremu, more i vjetar.
Također, potrebno je eksperimentirati s veličinom dasaka i jedara, za iste uvjete na moru uzmite npr. nešto manju dasku ili pola kvadrata veće jedro. Nakon toga vrijedi vratiti treningu s instruktorom kako bi se naučilo jedrenje s trapezom (pojasom), kretanje s plaže (ako se već nije ranije naučilo) te glisiranje na jakom vjetru.
Za provedbu osnovnog tečaja jedrenja na dasci nudimo vrlo širok raspon mogućih uvjeta na moru. Ne moramo čekati određenu snagu vjetra jer i pri slabom vjetru možete početi učiti. Mirno, bez valova, more to znatno olakšava, ali kada se provede sat vremena u težim uvjetima, npr. na valovima, to će u konačnici doprinijeti bržem napretku.
Zapamtite, ako je ovo novi sport za vas, tijelu treba vremena da nauči koji mišići su zapravo potrebni. U početku će se cijelo tijelo napeti i puno brže ćete se umoriti. Prva doza tehničkih vještina je ključna pa će lekcije s instruktorom jako ubrzati učenje. To je tehnički sport pa samostalno učenje može biti frustrirajuće.
Ako vam jedrenje na dasci postane hobi, ne morate odmah kupovati opremu za nekoliko tisuća kuna – bit će puno isplativije iznajmiti opremu prilagođenu uvjetima na vodi prema vašim potrebama. Sat najma u školi Flow Croatia stoji 13 eura za školsku opremu i 17 eura za funboard opremu.
Ukratko, ako želite isprobati jedrenje na dasci, samo 1 sat ili 1 dan – to je dobra ideja. Možete biti sigurni da ćete nakon nekoliko dana puno naučiti, a uz odgovarajuće uvjete moći ćete sami vježbati, jedriti i igrati se na moru bez instruktora. Nakon što s instruktorom naučite najvažnije osnove, pomoći će vam i YouTube videi, znat ćete što se događa i što još možete naučiti.