1. pl
  2. en
09 listopada 2021

Ekologija u mom srcu – osobni stav 😊

Ova mi je tema osobito bliska – unatoč mom poslu koji nije vezan uz ovu temu, uvijek se vraćam brizi za planet, pokušavajući nadići konzumerizam i svjetske ekološke probleme.

 

Ne mogu osjetiti spokoj. Već duže vrijeme pratim vijesti i podatke o tim temama, a volim i proširiti svoje znanje. Možda ću polako početi s nekim daljnjim koracima koji će pomoći da se nešto promijeni nabolje, što je općenito već vidljivo, ali još uvijek nije dovoljno.

Morate naučiti živjeti s ekološkom empatijom, morate pronaći ravnotežu između zabrinutosti i spremnosti na borbu te življenja svog života. Meni su najgori dani kad sam općenito razdražljiva i nervozna. Kad takvog dana odem u trgovinu ili, još gore, na benzinsku postaju, gdje nema ni jedne stvari bez ambalaže, pogodi me stvarnost u kojoj živim. 

Gdje je hrana? U tim najgorim trgovinama 90% artikala je zamjena za hranu, smeće umotano u smeće. Katastrofa! Držim se podalje od benzinskih postaja koje vjerojatno ne zarađuju dovoljno na benzinu i sirovoj nafti pa moraju ljude iskušavati sa sto vrsta barova, čipsa, kolačića i želea. Srećom ove emocije doživljavam samo u ove loše dane. 😊

 

Nadalje, mislim da u glavama nemamo dovoljno duboko usađene neke osnovne smjernice za ekološki život:

1. Iskoristite ono što imate, suzdržite se od toga da ga bacite pod svaku cijenu. Ako nemamo vremena brinuti se i poboljšati stvari koje već imamo, možda svega imamo previše? Činjenica da su cijene novih stvari niske samo je dokaz da su izrađene uz nedostatak poštivanja ljudskog rada i prirodnih resursa (materijala).

2. Ako sumnjate da ćete nešto redovito koristiti, pokušajte to posuditi od nekoga, a ne kupiti. To će vam omogućiti da imate manje stvari o kojima brinete, odnosno više vremena i slobodnog prostora oko sebe.

3. Ograničite kemiju u svom životu jer ona, u konačnici, pogađa i truje ne samo vas nego i prirodu.

4. Zamijenite, vratite. Dobro je pregledati svoje stvari i odlučiti koje od njih više nisu u upotrebi. Osim ako nemate veliko skladište, puno je bolje zamijeniti ih s nekim ili ih dati potrebitima. Evo grupa u kojima možete objaviti ono što imate:

5. Ako vam nešto zaista treba, kupite rabljeno! To će uvelike utjecati na vaše financije i spasit će planet budućeg smeća jer će, prije ili kasnije, sve završiti u kanti za smeće, bilo da će to biti za godinu dana, u slučaju predmeta loše kvalitete, ili tek za 10-50 godina. Već proizvedene stvari sasvim su vam dovoljne.

 

Da, znam da bi takav pristup, osobito iznenada, srušio gospodarstvo, ali stanje našeg planeta već je u velikoj krizi. Ako ne smislimo drukčiji oblik funkcioniranja, mi, naša djeca i unuci, završit ćemo loše.

I da bude posve jasno – i sama također činim puno ekoloških „grešaka” jer nitko nije savršen. Ove savjete pišem koliko i vama, toliko i sebi. Kako nas bude sve više, polako ćemo mijenjati standarde pa ćemo početi sve prirodnije živjeti u skladu s prirodom, a ne protiv nje. To će nam biti prirodno. I to je ono što želim svima nama. Svijet se mijenja tako brzo. Ako uspijemo uspostaviti dobar smjer za sebe i druge, za pet godina sjećat ćemo se plastičnih čaša, slamki, vrećica, plastične ambalaže za kozmetiku, sredstava za čišćenje itd. kao davne povijesti.

 

Možda među vama ima i ekofrikova – javite se 😊! Možda ćemo se baviti lokalnom ekologijom i u praksi naučiti što možemo učiniti, što se novo može implementirati u naš lokalni život. 😊